Mercurul va fi interzis în produse electrice și electronice din 2025, în UE

Comisia Europeană va adopta o lege ce va interzice producția și comercializarea echipamentelor electrice și electronice (EEE) ce conțin mercur, începând cu anul 2025. Măsura va afecta o gamă largă de produse, de la ecrane de laptop și becuri fluorescente compacte, la baterii, barometre, mașini de spălat, congelatoare, încălzitoare și uscătoare de rufe de generație veche. Motivul interdicției: Mercurul este o substanță toxică periculoasă pentru mediu și pentru sănătatea umană. Eliminarea sa din EEE va contribui la reducerea poluării mediului și la protejarea sănătății populației.
Sursa adevarul.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Poliţia Română va schimba celebrele Loganuri cu autospeciale BMW 320ix [...]
Producţia de miere a ţării este la jumătate faţă de [...]
Alertă, în noaptea de sâmbăta spre duminică, la Timișoara, după [...]



