Mercurul va fi interzis în produse electrice și electronice din 2025, în UE

Comisia Europeană va adopta o lege ce va interzice producția și comercializarea echipamentelor electrice și electronice (EEE) ce conțin mercur, începând cu anul 2025. Măsura va afecta o gamă largă de produse, de la ecrane de laptop și becuri fluorescente compacte, la baterii, barometre, mașini de spălat, congelatoare, încălzitoare și uscătoare de rufe de generație veche. Motivul interdicției: Mercurul este o substanță toxică periculoasă pentru mediu și pentru sănătatea umană. Eliminarea sa din EEE va contribui la reducerea poluării mediului și la protejarea sănătății populației.
Sursa adevarul.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Prețul cărnii s-ar putea dubla în perioada următoare, avertizează unul [...]
Alice Ene scrie istorie în Motorsportul românesc și mondial! „Regina [...]
Suprafaţa totală afectată de secetă a crescut, joi, la 582.994 [...]



