Grecia renunță la punctele de taxare a șoferilor de pe autostrăzi

În următorii ani, taxarea electronică va fi extinsă pe drumurile din Grecia, unde va funcționa cu o taxă de kilometraj, punând astfel capăt existenței ghișeelor de pe autostrăzi. Taxele pe kilometraj urmăresc să taxeze șoferii mai echitabil, fiind una dintre prioritățile țării în următorii ani. Sistemul a fost implementat deja pe autostrada Olympia, și urmează autostrada BOAK din Creta, care va fi gata în întregime în următorii 5 ani. Taxa de kilometraj se va aplica treptat pe toate autostrăzile din țară, cu excepția doar a Drumului Attica. În Europa, majoritatea țărilor au adoptat aceeași practică, șoferii fiind taxați pe kilometrii parcurși.
Sursa ziare.com
S-ar putea să te mai intereseze
Milorad Živković, ambasadorul Bosnia și Herțegovina în România, s-a aflat [...]
Guvernul României a aprobat negocierea și semnarea unui Memorandum de [...]
Liderul politic Eugen Tomac a declarat, miercuri seara, într-o intervenție [...]



