Grecia renunță la punctele de taxare a șoferilor de pe autostrăzi

În următorii ani, taxarea electronică va fi extinsă pe drumurile din Grecia, unde va funcționa cu o taxă de kilometraj, punând astfel capăt existenței ghișeelor de pe autostrăzi. Taxele pe kilometraj urmăresc să taxeze șoferii mai echitabil, fiind una dintre prioritățile țării în următorii ani. Sistemul a fost implementat deja pe autostrada Olympia, și urmează autostrada BOAK din Creta, care va fi gata în întregime în următorii 5 ani. Taxa de kilometraj se va aplica treptat pe toate autostrăzile din țară, cu excepția doar a Drumului Attica. În Europa, majoritatea țărilor au adoptat aceeași practică, șoferii fiind taxați pe kilometrii parcurși.
Sursa ziare.com
S-ar putea să te mai intereseze
Partidul Național Liberal, Uniunea Salvați România și Uniunea Democrată Maghiară [...]
O nouă promoție de agenți ai Poliția de Frontieră Română [...]
Programul estival „Bibliovacanța” a continuat și astăzi cu o nouă [...]



