Episcopul Severinului a resfințit Catedrala din Strehaia după restaurare

Preasfințitul Părinte Nicodim a resfințit Catedrala „Sf. Cuv. Parascheva” din Strehaia duminică, după ce sfântul lăcaș a trecut prin ample lucrări de restaurare între anii 2010 și 2022.
Ierarhului i s-au alăturat numeroși preoți și diaconi din eparhie. Răspunsurile liturgice au fost date de membrii Grupului psaltic „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.
Slujba a debutat cu sfințirea exteriorului, după care a fost târnosit Sfântul Altar. A urmat Sfânta Liturghie, oficiată în lăcașul de cult înnoit.
La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Protoiereu Gheorghe Claudiu Popescu a dat citire actului de resfințire și au fost înmânate gramate de recunoștință câtorva ctitori care au contribuit la înfrumusețarea catedralei.
În continuare, Părintele Paroh Irinel Ion Troacă le-a mulțumit credincioșilor pentru că au participat la acest moment important, iar Preasfințitul Părinte Nicodim și-a exprimat bucuria pentru toate lucrările realizate la Sfânta Catedrală.
Sursa ziare.com
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs, vineri, pe DN 6, în [...]
Premierul desemnat Eugen Tomac a transmis un mesaj public după [...]
Întâlnirea anuală a preoților de penitenciar din regiunea Sud-Vest Oltenia, la Drobeta-Turnu Severin
În data de 11 iunie 2026, la Drobeta-Turnu Severin s-a [...]



