Persoanele cu handicap grav și accentuat vor beneficia de transport interurban gratuit

Persoanele cu handicap grav și accentuat vor beneficia de transport interurban gratuit în condiții simplificate, conform unui nou proiect de hotărâre adoptat de Guvern
Inițiativa, propusă de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, permite călătorii gratuite indiferent de județul în care au fost emise biletele, iar transportatorii vor putea prezenta biletele pentru decontare către direcțiile generale de asistență socială și protecția copilului din județul de plecare sau din alte locații în relație contractuală cu operatorii de transport. Noua reglementare introduce și sancțiuni pentru operatorii de transport care refuză să preia persoane cu handicap.
În plus, persoanele eligibile pot opta pentru carduri de carburant, cu o valoare anuală de până la 1.500 lei pentru handicap grav și 750 lei pentru handicap accentuat, care pot fi utilizate la stațiile de carburant și pentru vehicule electrice. Cardurile vor fi emise de unități autorizate de Ministerul Finanțelor, care va supraveghea respectarea normelor legale.
Sursa DIGI24
S-ar putea să te mai intereseze
Elevii claselor a VIII-a au susținut miercuri, 24 iunie, cea [...]
Două accidente rutiere produse în noaptea trecută, în municipiile Orșova [...]
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]



