Mașină răsturnată în urma unui accident rutier în Severin

Un accident rutier s-a produs marți între două autoturisme, la intersecția străzii Brâncoveanu cu strada Șincai din Drobeta Turnu Severin. În urma impactului, un autoturism s-a răsturnat, iar două persoane au rămas încarcerate.
O șoferiță nu a oprit la indicatorul STOP, iar autoturismul condus de aceasta a intrat în plin într-o altă mașină. Mașina, care se afla pe drumul cu prioritate, s-a răsturnat, ajungând în zidul exterior al unei case. Șoferul a rămas încarcerat în autoturismul răsturnat, iar o pensionară, aflată în autoturismul condus de șoferiță, a rămas încarcerată. Pentru scoaterea victimelor, a fost nevoie de intervenția echipajului de descarcerare.
„Detașamentul de Pompieri Drobeta Turnu Severin a intervenit, în municipiu, la un accident rutier, produs la intersecția străzilor Brâncoveanu – Șincai. Ajunși la fața locului, am constatat că, în accidentul rutier, erau implicate două autoturisme și trei persoane, dintre care două au rămas blocate în autoturisme. Ulterior, cele două persoane au fost evacuate, predate Serviciului Județean de Ambulanță și Serviciului SMURD. Toate cele trei victime au fost transportate la UPU cu multiple traumatisme.”, a declarat comandantul echipajului de intervenție, cpt. Flavius Iscru, din cadrul ISU Drobeta.
„La data de 07 noiembrie a.c., ora 11.50, Poliția municipiului Drobeta-Turnu Severin a fost sesizată de un participant la trafic cu privire la faptul că la intersecția străzilor Constantin Brâncoveanu cu Gheorghe Șincai, în municipiu, s-a produs un accident rutier soldat cu victime. La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Biroului Rutier care, în urma cercetărilor efectuate au stabilit că o femeie de 43 de ani, din comuna Șimian în timp ce conducea un autoturism pe strada Constantin Brâncoveanu, la intersecția cu strada Șincai nu a respectat semnificația indicatorului oprire și a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 72 de ani, din Drobeta-Turnu Severin. Din accident a rezultat vătămarea corporală a celor doi conducători auto și a unei femei de 77 de ani, pasager în autoturismul condus de șoferiță, care au fost transportați la o unitate medicală pentru acordarea de îngrijiri de specialitate. Conducătorii auto nu se aflau sub influența băuturilor alcoolice. În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. ”, a transmis IPJ Mehedinți.
S-ar putea să te mai intereseze
Un grav accident s-a produs în această dimineață în municipiul [...]
Tradițiile românești vor fi celebrate miercuri, 24 iunie, cu prilejul [...]
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]



