Întâlnire la Ambasada României în Republica Cehă

În cadrul vizitei pe care delegația Consiliului Județean Mehedinți a efectuat-o în Cehia, prilejuită de încheierea unui acord de parteneriat între Regiunea Liberec si Consiliul Județean Mehedinți, ieri a avut loc o întâlnire la Ambasada României în Republica Cehă.
“În cadrul discuțiilor purtate cu domnul ministru-consilier, Valerică Bojian și doamna consilier diplomatic, Ana-Maria Popeia, am dezbătut problemele pe care le întâmpină comunitatea de români din Cehia și cum îi putem sprijini noi.
La fel ca pentru toți românii care într-o anumită perioadă a vieții au ales să trăiască în alte state, pentru românii din județul Mehedinți, plecați în Cehia, este important să nu uite cultura, tradițiile și aspectele ce țin de identitate națională.
În acest sens, ne propunem să venim în sprijinul Ambasadei României în Cehia și Asociației Românilor din Cehia, al cărei președinte este domnul Nicolae Dedulea, în organizarea unor evenimente care să îi unească pe români și poate așa, să le alinăm dorul de casă și, de ce nu, poate chiar să îi determinăm să se întoarcă în România.
În partea a doua a zilei, am vizitat Parlamentul Republicii Cehia, unde i-am avut ca gazde pe oaspeții noștri, deputați, care în luna august, au vizitat județul Mehedinți.
România are legături istorice cu Cehia și mă bucur că am reușit să legăm un parteneriat care ne apropie mai mult, cu care putem face schimburi de experiență benefice pentru județul Mehedinți, la fel cum putem avea împreună, beneficii pe plan economic.”, a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.
S-ar putea să te mai intereseze
Un grav accident s-a produs în această dimineață în municipiul [...]
Tradițiile românești vor fi celebrate miercuri, 24 iunie, cu prilejul [...]
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]



