Cărţile de identitate normale emise după 31 decembrie pot fi folosite ca documente de călătorie în străinătate

Guvernul a aprobat joi o ordonanţă care prevede că, până la punerea în circulaţie la nivel naţional a cărţilor de identitate electronice, românii pot circula în străinătate cu cărţile de identitate normale emise după data de 31 decembrie 2023.
Măsura este luată pentru a nu îngrădi dreptul la libera circulaţie a cetăţenilor până la punerea în circulaţie, la nivel naţional, a cărţii electronice de identitate. Astfel, cărţile de identitate emise până la data de 31 decembrie 2023, aflate în termen de valabilitate, vor constitui document de călătorie în statele membre ale Uniunii Europene, precum şi în statele terţe care le recunosc ca document de călătorie, în condiţiile stabilite de reglementările europene.
S-ar putea să te mai intereseze
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]
Comuna Prunișor, Mehedinți, Romania se implică activ în pregătirea evenimentului [...]
Polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Mehedinți – Serviciul [...]



