Al doilea strat de asfalt pe drumul județean Balota – Plopi

Zilele acestea se toarnă stratul de uzură pe drumul județean 606A, în cadrul proiectului implementat de Consiliul Județean Mehedinți, finanțat cu fonduri europene în cadrul Programului Operațional Regional – Componenta SUERD și fonduri de la bugetul județului.Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a mers pe șantier pentru a urmări lucrările.Drumul nu a fost niciodată asfaltat și traversează teritoriul administrativ al comunelor Tâmna, Livezile, Hinova, Prunișor și Șimian. Totodată, asigură accesul către Aerodromul Drobeta și către satele Manu și Izvorălu (com. Tâmna), Gârnița, Mijarca și Arvătești (com. Prunișor) și Izvorălu de Jos (com. Livezile). “Lucrările decurg într-un ritm bun care ne permite ca la sfârșitul anului să putem vorbi despre un drum cu totul modern, așa cum i-am obișnuit pe locuitorii județului prin proiectele precedente, încheiate deja.Până acum s-a turnat stratul de uzură pe o distanță de 8 km din cei 19,3 km, iar pe parcursul săptămânii viitoare se va finaliza această etapă.Vă asigur că investiția pe care o facem pe DJ 606A va fi un nou proiect de succes al Consiliului Județean Mehedinți!”, a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.
S-ar putea să te mai intereseze
Aerodromul Drobeta a găzduit sâmbătă cea de-a XIX-a ediție a [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]
Două accidente rutiere produse în noaptea trecută, în municipiile Orșova [...]



