Viitorii jandarmi finalizează stagiul de practică la Jandarmeria Mehedinți

Un număr de 18 viitori jandarmi, dintre care patru studenți ai Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” din București și 14 elevi ai Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” din Drăgășani, au finalizat cu succes stagiul de practică desfășurat la Inspectoratul de Jandarmi Județean Mehedinți, în perioada 10 februarie – 1 august .
Pe parcursul celor aproape șase luni, tinerii au avut ocazia să se familiarizeze cu specificul activităților operative ale jandarmilor, să cunoască în detaliu structura și atribuțiile instituției și să participe activ la misiunile zilnice, alături de efectivele Jandarmeriei Mehedinți.
Sub îndrumarea tutorilor profesionali, viitorii jandarmi au fost implicați în:
– misiuni de asigurare și menținere a ordinii publice;
– acțiuni informativ-preventive desfășurate în comunitate;
– instruiri teoretice, ședințe de tragere și exerciții demonstrative;
– misiuni de pază și protecție instituțională la obiectivele aflate în responsabilitatea unității.
Această etapă practică a reprezentat un pas esențial în formarea profesională a studenților și elevilor, contribuind semnificativ la dezvoltarea abilităților lor practice, înțelegerea responsabilităților specifice carierei de jandarm, dar și la consolidarea spiritului de echipă și a disciplinei militare.
Activitatea acestora a fost apreciată în mod constant de către personalul unității, toți primind calificative foarte bune, care reflectă implicarea, seriozitatea și dorința de perfecționare continuă.
S-ar putea să te mai intereseze
Elevii claselor a VIII-a au susținut miercuri, 24 iunie, cea [...]
Două accidente rutiere produse în noaptea trecută, în municipiile Orșova [...]
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]



