Val de controale rutiere în Mehedinți: 18 șoferi au rămas fără permis în doar 24 de ore

Polițiștii din Mehedinți au ieșit în teren și au aplicat sancțiuni pe bandă rulantă, într-o amplă acțiune desfășurată în ultimele 24 de ore. Nu mai puțin de 18 permise de conducere au fost reținute, iar 159 de amenzi au fost aplicate, valoarea totală a acestora depășind 115.000 de lei.
Acțiunea a vizat creșterea siguranței rutiere, prevenirea consumului de alcool și substanțe psihoactive la volan, dar și depistarea persoanelor urmărite. Polițiștii au intervenit la 58 de evenimente, dintre care 35 semnalate prin 112, și au verificat în trafic 144 de autovehicule și 145 de persoane.
22 de șoferi au fost testați cu aparatura din dotare pentru alcool și droguri, iar 3 mașini nesigure au fost retrase temporar de pe drumurile publice, până la remedierea problemelor tehnice.
Poliția județeană anunță că aceste acțiuni vor continua și în perioada următoare, pentru descurajarea comportamentului periculos în trafic și protejarea siguranței cetățenilor.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



