Trei camioane de PET-uri au fost scoate dintr-un singur râu

Aproximativ 1,25 tone de PET-uri, echivalentul a trei camioane, au fost colectate de echipele Apele Române Banat, a transmis Administraţia Naţională „Apele Române” (ANAR), într-o postare publicată, marţi, pe pagina de Facebook a instituţiei.
În context, ANAR menţionează că 200 de tone de material vegetal şi lemnos aduse de apă, depozitate pe mal, urmează să fie sortate şi valorificate.
„De astăzi, râul Cerna este mai curat, iar misiunea noastră pentru natură în această zonă se apropie de final! Astfel, timp de mai bine de 6 zile, echipele noastre, de la Apele Române Banat, au fost pe teren pentru a curăţa Golful Cernei de cantităţile uriaşe de deşeuri aduse de apă. A fost un efort susţinut, iar rezultatele sunt impresionante! (…) Rezultate obţinute: 1,25 tone de PET-uri colectate şi reciclate – echivalentul a 3 camioane; 200 de tone de material vegetal şi lemnos aduse de apă, depozitate pe mal, urmează să fie sortate şi valorificate”, se arată în postare.
Conform sursei citate, au fost implicaţi 15 angajaţi de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Caraş-Severin- Apele Române Banat, 6 angajaţi de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Mehedinţi- Apele Române Jiu, 2 camioane şi 2 utilaje – Apele Române Banat şi Apele Române Jiu, 1 utilaj – Ocolul Silvic Orşova, 1 graifer pentru colectarea PET-urilor – Sistemul de Gospodărire a Apelor Timiş – Apele Române Banat.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



