Transport ilegal de deșeuri depistat la Drobeta‑Turnu Severin

O autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase și neferoase, fără documente de transport, a fost oprită astăzi în trafic de comisarii Gărzii de Mediu Mehedinți, împreună cu polițiștii de la Inspectoratul Județean de Poliție – Biroul Ordine Publică.
Verificarea a avut loc la intersecția Calea Cernețiului cu strada Banoviței, unde echipele de control au constatat neregula și au aplicat o amendă de 20.000 lei conducătorului auto.
Transportul deșeurilor periculoase și nepericuloase este reglementat în România prin H.G. nr. 1061/2008, care prevede că acestea pot fi transportate doar către operatorii economici autorizați și doar cu formularele corespunzătoare. Nerespectarea acestor reguli atrage sancțiuni contravenționale de până la 30.000 lei.
Autoritățile reamintesc tuturor transportatorilor și operatorilor economici obligația de a respecta legislația de mediu pentru a evita amenzi și pentru a proteja mediul.
S-ar putea să te mai intereseze
Un bărbat în vârstă de 42 de ani, din orașul [...]
Tradițiile românești vor fi celebrate miercuri, 24 iunie, cu prilejul [...]
Ilie Bolojan a fost reales sâmbătă în funcția de președinte [...]



