Telefoanele ar putea rămâne fără semnal din cauza întreruperilor de energie

Telefonia mobilă ar putea avea de suferit în toată Europa, în această iarnă, dacă operatorii nu vor lua măsuri rapide în acest sens. Întreruperile de curent sau raționalizarea energiei ar putea distruge anumite părți ale rețelelor mobile din regiune. Oficialii din industria telecomunicațiilor spun că se tem că o iarnă severă va pune la încercare infrastructura de telecomunicații a Europei, forțând companiile și guvernele să încerce să atenueze impactul.
Franța, Suedia și Germania au început deja să caute soluții astfel încât bateriile de rezervă care sunt instalate pe antenele celulare să poată face față unei eventuale penurii de energie electrică. Europa are aproape jumătate de milion de turnuri de telecomunicații și majoritatea sunt prevăzute cu baterii de rezervă care mai asigură 30 de minute de funcționare, după o pană de curent.
Societățile de telecomunicații din Italia au spus că întreruperile bruște de curent ar putea să defecteze componentele pe care le folosesc. Din acest motiv, cer ca rețelele de telefonie mobile să fie excluse de la măsurile de economisire. Compania germană Deutsche Telekom poate folosi sisteme de alimentare de urgență care se bazează pe motorină, în cazul penuriei de energie.
Sursa ziare.com
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs, vineri, pe DN 6, în [...]
Premierul desemnat Eugen Tomac a transmis un mesaj public după [...]
Întâlnirea anuală a preoților de penitenciar din regiunea Sud-Vest Oltenia, la Drobeta-Turnu Severin
În data de 11 iunie 2026, la Drobeta-Turnu Severin s-a [...]



