SUA retrag o parte din militarii din România, dar mențin prezența la Deveselu și Câmpia Turzii
![]()
Statele Unite vor retrage câteva sute de militari din România, în cadrul unui proces mai amplu de redimensionare a prezenței americane în Europa de Est, însă aproximativ o mie de soldați vor rămâne pentru a asigura operarea bazelor strategice de la Deveselu și Câmpia Turzii.
În paralel, mii de militari americani vor fi retrași din Ungaria și Slovacia, în urma unei decizii care reflectă noile priorități ale administrației Trump, în contextul consolidării prezenței NATO pe Flancul Estic.
Potrivit Ministerului Apărării Naționale, România a fost informată oficial și menține un dialog permanent cu Washingtonul. Deși nu este clar din care baze vor fi retrași militarii americani, autoritățile române au solicitat deja sprijin suplimentar din partea forțelor franceze pentru baza de la Mihail Kogălniceanu.
Sursa Digi24
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]



