Speriați de facturile iernii, românii revin la sursele de încălzire folosite în comunism

În prag de iarnă și cu facturi tot mai mari, românii sunt îngrijorați în privința sezonului rece. În special românii mai în vârstă de la țară, pentru că nu au bani de lemne sau se tem că vor avea facturi prea mari, caută prin magazii, șoproane și poduri sursele rudimentare de încălzire sau iluminat care le-au făcut iernile mai blânde în comunism. Le șterg de praf, le curăță de păianjeni, le repară și le testează: lămpi cu gaz, reșouri, godine, mașini cu plită și sobe improvizate care ard orice și încălzesc rapid spațiile de locuit, potrivit digi24.ro.
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]



