Severinul fără căldură, din 17 martie

Furnizarea energiei termice în Drobeta Turnu Severin va fi sistată curând. Reprezentanții Serviciului Public de Alimentare cu Energie Termică (SPAET) al municipiului au făcut anunțul. Data sistării – 17 martie.
Aceștia spun că au luat decizia întrucât Administrația Națională de Meterologie anunță o încălzire a vremii.
„Nu vom opri furnizarea agentului termic pe 15 martie, ci începând de luni, 17 martie. Am luat această decizie având în vedere temperaturile mai ridicate prognozate de ANM”, a declarat Ilie Alecu directorul SPAET.
Acesta a ținut să atragă atenția asupra faptului că datoriile acumulate de asociațiile de proprietari către SPAET au ajuns la 21 milioane lei. Prețul gigacaloriei în Drobeta-Turnu Severin a rămas și în acest sezon la 450 lei.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



