Rovinieta, mai scumpă din 1 septembrie

Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de lege care prevede modificarea tarifelor de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România.
Potrivit documentului, începând cu 1 septembrie 2025, rovinieta pentru autoturisme va avea tarife majorate, cel mai mic fiind de 3,5 euro pentru o zi, iar cel mai mare de 50 de euro pentru 12 luni, scrie Digi24.ro
Proiectul propune modificarea Ordonanței Guvernului nr. 15/2002 și stabilește următoarele valori pentru rovinieta destinată autoturismelor:
– 3,5 euro pentru 1 zi
– 6 euro pentru 10 zile
– 9,5 euro pentru 30 de zile
– 15 euro pentru 60 de zile
– 50 euro pentru 12 luni
Noile tarife sunt prevăzute în contextul unui pachet mai amplu de măsuri fiscal-bugetare, menit să alinieze legislația națională la standardele europene și să asigure o întreținere sustenabilă a infrastructurii rutiere.
S-ar putea să te mai intereseze
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]
Un bărbat de 33 de ani, din orașul Strehaia, a [...]
O autoutilitară semnalată ca bun căutat pentru confiscare de autoritățile [...]



