România și Serbia, pas decisiv pentru hidrocentrala Porțile de Fier III și interconectorul de gaze

România și Serbia vor semna în curând un memorandum de înțelegere privind construcția hidrocentralei reversibile Porțile de Fier III, a anunțat ministrul sârb al Energiei, Dubravka Djedovic Handanovic. Proiectul, propus de partea sârbă, va permite stocarea apei în perioadele cu surplus de energie și folosirea acesteia pentru producerea de electricitate în momentele de consum maxim.
Noua centrală, care ar deveni a treia unitate de pe Dunăre operată în comun de cele două țări, va contribui la integrarea surselor regenerabile în rețeaua regională și la stabilitatea sistemelor energetice din România și Serbia.
“Am convenit să semnăm cât mai curând un memorandum privind Porțile de Fier III, aflat acum în faza de armonizare”, a precizat Djedovic Handanovic, după o convorbire cu ministrul român al Energiei, Bogdan Ivan.
În paralel, lucrările la interconectorul de gaze Serbia–România, pentru care există deja un memorandum semnat anul trecut, vor fi finalizate în următorii doi ani și jumătate. Potrivit ministrului sârb, proiectul va conecta Serbia la gazoductul BRUA și la zăcămintele de gaze din România, pe baza unui acord tehnic între companiile Srbijagas și Transgaz.
Sursa profit.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



