România, locul 2 în clasamentul mondial „all-time” la numărul de medalii obținute la Olimpiada Internațională de Informatică

România se menţine pe locul al II-lea în clasamentul mondial alcătuit în funcţie de numărul total de medalii obţinute la Olimpiada Internaţională de Informatică, cu trei medalii de argint şi una de bronz câştigate anul acesta, a transmis, duminică, Ministerul Educaţiei.
La Szeged, Ungaria, a avut loc festivitatea de premiere a celei de a 35-a ediţii a Olimpiadei Internaţionale de Informatică, ediţie la care au participat 351 de concurenţi din 90 de ţări.
„Şi anul acesta, echipa României a reuşit un rezultat extraordinar – 3 medalii de argint şi o medalie de bronz au intrat în palmaresul ţării, prin efortul unor tineri excepţionali: Alexandru-Raul Todoran, Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu”, Orăştie – medalie de argint; Luca Perju-Verzotti, Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu”, Bucureşti – medalie de argint; Andrei-Robert Ion, Liceul Internaţional de Informatică, Bucureşti – medalie de argint; Alexandru Luchianov, Liceul Internaţional de Informatică, Bucureşti – medalie de bronz”, precizează ministerul într-o postare pe Facebook.
Astfel, România continuă să se menţină pe locul al doilea în Hall of Fame-ul Olimpiadei Internaţionale de Informatică, cu 127 de medalii (33 aur, 58 argint, 36 bronz), la egalitate cu Polonia, pe primul loc aflându-se China.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



