Rezultat istoric pentru România la Olimpiada Internațională de Informatică 2025 în Bolivia

Echipa României a obținut o performanță fără precedent la Olimpiada Internațională de Informatică (IOI) 2025, desfășurată în perioada 27 iulie – 3 august, la Sucre, Bolivia. Tinerii informaticieni români au câștigat patru medalii de aur, cea mai bună performanță din istoria participărilor României la această prestigioasă competiție.
Lotul României a fost alcătuit din:
– Rareș-Andrei Neculau – Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați
– Rareș-Felix Tudose – Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București
– Mihai-Valeriu Voicu – Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București
– Mircea Maxim Rebengiuc – Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București
Competiția a reunit peste 90 de țări și cei mai talentați tineri programatori din întreaga lume, iar România s-a clasat astfel printre liderii mondiali la această disciplină, confirmând excelența tradiției românești în pregătirea olimpicilor la informatică.
Performanța echipei reprezintă un motiv de mândrie pentru întreaga comunitate educațională și o inspirație pentru noile generații de elevi pasionați de tehnologie și programare.
S-ar putea să te mai intereseze
Mai multe vagoane încărcate cu cărbune au deraiat vineri, 9 [...]
Pompierul mehedințean, Ionuț Lepădatu, a fost medaliat cu argint la [...]
Dosar penal pe numele unui bărbat de 52 de ani, [...]



