Polițiștii continuă acțiunile preventive în școli

Astăzi, 27 februarie, polițiștii Biroului Siguranță Școlară, împreună cu reprezentanții Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Mehedinți, au desfășurat activități informativ-preventive în cadrul proiectului educațional „Preventin”, la Școala Gimnazială nr. 15 din Drobeta-Turnu Severin.
În cadrul întâlnirii, elevii și cadrele didactice au discutat despre prevenirea delincvenței juvenile, reducerea faptelor de violență, consumul de droguri, alcool și tutun, precum și despre riscurile purtării obiectelor periculoase și consecințele juridice ale comportamentelor antisociale.
Scopul acțiunii a fost creșterea gradului de conștientizare a elevilor privind efectele negative ale comportamentelor deviante asupra vieții lor personale și viitorului ca tineri și adulți.
Polițiștii precizează că aceste activități vor continua și în perioada următoare, ca parte a efortului de a asigura un mediu mai sigur pentru copii.
S-ar putea să te mai intereseze
Polițiștii din Mehedinți au desfășurat, joi, 18 iunie, ample acțiuni [...]
Milorad Živković, ambasadorul Bosnia și Herțegovina în România, s-a aflat [...]
Guvernul României a aprobat negocierea și semnarea unui Memorandum de [...]



