Peste 100 de kg de pește de diferite specii, confiscate de polițiști

Un bărbat de 57 de ani, din Drobeta-Turnu Severin care transporta cu un autoturism pește congelat, fără a deține documente legale de proveniență, pe care urma să îl comercializeze, a fost depistat pe Calea Timişoarei, de către polițiști.
Întreaga cantitate de pește de peste 100 de kilograme a fost expertizată de lucrători din cadrul Direcției Sanitar Veterinare Mehedinți și lăsat în custodia unei pescării, urmând a fi distrusă, întrucât nu corespundea din punct de vedere sanitar.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de comercializarea fără documente de proveniență a peștelui și a altor viețuitoare acvatice obținute din pescuit ori a produselor din pește.
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]



