Performanță remarcabilă pentru România: Patru medalii de aur la Olimpiada Internațională de Informatică 2025

România a obținut un rezultat remarcabil la cea de-a 37-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Informatică (IOI), desfășurată în Sucre, Bolivia. Cei patru elevi care au reprezentat țara noastră s-au întors acasă cu patru medalii de aur, marcând cea mai bună performanță românească din istoria competiției.
Potrivit Ministerului Educației, la competiție au participat peste 90 de țări din întreaga lume, iar nivelul a fost extrem de ridicat.
Elevii medaliați:
– Rareş-Andrei Neculau – clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Galaţi
– Rareş-Felix Tudose – clasa a XII-a, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti
– Mihai-Valeriu Voicu – clasa a XI-a, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti
– Mircea Maxim Rebengiuc – clasa a XI-a, Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti
Pregătirea lotului național a fost realizată de Societatea pentru Excelenţă şi Performanţă în Informatică (SEPI), prin profesorii Marius Nicoli (Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova) și Bogdan Ioan Popa (Universitatea din Bucureşti). Coordonarea organizatorică a fost asigurată de reprezentanți ai Ministerului Educației și Cercetării.
„Este un moment istoric pentru informatica românească și o dovadă a excelenței educației în domeniu. Felicitări elevilor și profesorilor pentru această performanță excepțională!”, a transmis Ministerul Educației.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



