Panouri de avertizare montate la granița cu Serbia din cauza riscului de „roaming involuntar”

În apropierea frontierei cu Serbia, telefoanele mobile se pot conecta automat la rețele străine, chiar dacă utilizatorii se află pe teritoriul României. Pentru a evita facturi suplimentare, șoferii și pasagerii sunt sfătuiți să verifice rețeaua afișată pe telefon, să dezactiveze roamingul de date și să selecteze manual operatorul român.
Indicatoarele au fost instalate pe drumuri precum DN 6, DN 57 și DN 59A‑G, iar măsura are scop preventiv, pentru siguranța și informarea corectă a participanților la trafic.
S-ar putea să te mai intereseze
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]
Comuna Prunișor, Mehedinți, Romania se implică activ în pregătirea evenimentului [...]
Polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Mehedinți – Serviciul [...]



