Naționala feminină Under 17 a României a obținut a doua victorie la turneul final al Campionatului European din Ungaria

Selecţionata României a învins formaţia Franţei cu scorul de 3-1 (25-23, 18-25, 25-23, 27-25), marţi, la Bekescsaba, în Grupa a II-a a Campionatului European de volei feminin Under-17 din Serbia şi Ungaria. Tricolorele au obţinut a doua lor victorie, după o oră şi 43 de minute. Din echipa antrenată de Adrian Radu s-au remarcat Carla Pârv (14 puncte), Bianca Gabriela Cucu (12), Daria Maria Cocan (11) şi Andreea Raluca Puică (10).
Cu două victorii în şase partide, România ocupă pentru moment locul al cincilea în clasamentul grupei. Primele două clasate se vor califica în semifinale.
România va juca ultimul său meci contra Belgiei, miercuri, de la ora 21:00.
Sursa gds.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Curelea Ion Adrian, sportiv din județul Mehedinți, legitimat la Clubul [...]
Mircea Lucescu, selecționerul echipei naționale de fotbal, în vârstă de [...]
Severineanul Robert Vîlcu (19 ani) a contribuit la calificarea echipei [...]



