Misiunea pompierilor români în Grecia, extrem de dificilă din cauza vântului puternic și a caniculei

Pompierii români aflați în misiunea în Grecia au intervenit, pentru protejarea locuințelor și stingerea incendiilor de vegetație uscată și pădure care se manifestă în apropierea localității Kapandriti. Un salvator român a fost ușor rănit.
„Întrucât am identificat în spațiul public informația conform căreia un pompier român din modulul național de stins incendii, repoziționat in Grecia, ar fi suferit arsuri de gradul II în timpul unei misiuni de stingere, facem precizarea că această situație nu se confirmă. Pentru corecta informare a opiniei publice, menționăm că pe timpul intervenției, din cauza unei rafale de vânt, unul dintre colegii noștri a suferit răni superficiale la nivelul feței, însă nu a necesitat investigații amănunțite sau tratament de specialitate”, a precizat IGSU.
Potrivit sursei citate, starea subofițerului este una bună, iar în prezent el intervine, alături de colegii săi, la misiunea de stingere derulată sub coordonarea omologilor eleni, în localitatea Kapandriti.
S-ar putea să te mai intereseze
Președintele României a convocat marți consultări cu toate partidele și [...]
Un grav accident s-a produs în această dimineață în municipiul [...]
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit [...]



