Meteorologii au emis noi avertizări cod portocaliu și galben

Administrația Națională de Meteorologie a emis miercuri, 19 iulie, noi avertizări cod portocaliu și galben de vreme instabilă și de caniculă și disconfort termic ridicat pentru următoarele două zile.
De miercuri de la ora 18.00, până joi, la ora 10.00, județele Dolj, Gorj, Mehedinți, Caraș-Severin și Timiș se află sub cod portocaliu de vreme instabilă, care „se va manifesta prin intensificări ale vântului (rafale de 70…90 km/h și izolat de peste 100 km/h), vijelii puternice, grindină de medii și posibil mari dimensiuni, frecvente descărcări electrice și averse torențiale (în intervale scurte de timp, de 1 până la 3 ore, cantitățile de apă vor fi de 30…40 l/mp și izolat peste 50…60 l/mp)”.
S-ar putea să te mai intereseze
Mâine, 3 august, județul Mehedinți se va afla sub atenționare [...]
Aproape toată ţara se află, miercuri, sub avertizări Cod portocaliu [...]
Luni, valul de căldură se va extinde în vestul, sudul [...]



