Măsuri pentru sprijinirea persoanelor adulte cu dizabilități în județul Mehedinți

Astăzi, la sediul Muzeului Regiunii Porților de Fier din Drobeta Turnu Severin, a avut loc ședința Comitetului pentru accelerarea procesului de dezinstituționalizare și prevenire a instituționalizării persoanelor adulte cu dizabilități din județul Mehedinți. Întâlnirea a fost convocată de președintele Comitetului, Valentin Popescu, directorul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Mehedinți.

La eveniment au participat reprezentanți ai Consiliului Județean Mehedinți, Direcției de Asistență Socială Drobeta Turnu Severin, Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială, Inspectoratului Școlar Județean, Direcției de Sănătate Publică, Direcției pentru Cultură, precum și ai Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă.

În urma discuțiilor, au fost aprobate mai multe măsuri concrete:

– Înființarea Centrului de Criză Bîcleș;

– Crearea de locuințe protejate pentru persoanele adulte cu dizabilități;

– Formarea de echipe mobile de intervenție;

– Înființarea serviciului de management de caz și a serviciului de îngrijire la domiciliu cu asistenți personali profesioniști;

– Modificarea Strategiei de dezvoltare a serviciilor sociale județene.

„Este de datoria noastră, a tuturor, să găsim și să aplicăm cele mai bune soluții, pentru ca persoanele adulte cu dizabilități să poată locui în comunitate, alături de familii și prieteni, și să descurajăm instituționalizarea. Am convingerea că vom reuși o tranziție care să nu afecteze beneficiarii, asigurându-le servicii corespunzătoare pentru nevoile lor în comunitate”, a declarat Valentin Popescu, președintele Comitetului și directorul DGASPC Mehedinți.

Partajează acest conținut!