Fabrica de vagoane marfă de la Arad se închide
![]()
Fabrica de vagoane marfă Astra Rail Industries din Arad, deținută de compania americană Greenbrier, își va închide porțile începând din vară, lăsând fără loc de muncă 699 de angajați. Informația a fost confirmată luni de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Arad, care a fost notificată oficial cu privire la declanșarea procedurii de concediere colectivă.
În România, Greenbrier mai deține două fabrici funcționale, la Caracal și Drobeta Turnu Severin, care vor prelua comenzile actuale și unde compania intenționează să continue investițiile.
„Această realiniere strategică întărește angajamentul pe termen lung al Greenbrier față de linia de producție de vagoane din România. Compania intenționează să continue să investească în aceste unități de lucru pentru a sprijini dezvoltarea acestora pe termen lung”, se menționează în comunicat.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



