Drobeta-Turnu Severin, în roșu pentru Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112

Miercuri seara, peste 140 de clădiri din întreaga țară — printre care sedii ale administrației publice centrale și locale, instituții de cultură, școli, unități medicale și obiective turistice — au fost iluminate în culoarea roșie pentru a marca Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112 și 22 de ani de la operaționalizarea Sistemului de Urgență 112 în România, a anunțat Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS).
La Drobeta-Turnu Severin, evenimentul a fost marcat prin iluminarea în roșu a Clădirii Teatrului și a Sediului Direcției Județene de Telecomunicații Speciale – Mehedinți, acțiune realizată cu sprijinul Primăriei Municipiului Drobeta-Turnu Severin și al Palatului Culturii „Teodor Costescu”.
Scopul acestui demers a fost de a atrage atenția asupra importanței numărului unic 112 — linia de apel pentru urgențe din Uniunea Europeană — și de a sublinia rolul vital pe care îl joacă Sistemul 112 în salvarea de vieți și gestionarea situațiilor critice.
Prin iluminarea simbolică în roșu a clădirilor reprezentative la nivel național și local, autoritățile au dorit să aducă comunitatea alături într-un moment de recunoaștere a eforturilor personalului implicat în intervențiile de urgență și să încurajeze populația să cunoască și să utilizeze corect numărul unic 112.
S-ar putea să te mai intereseze
Un bărbat în vârstă de 42 de ani, din orașul [...]
Tradițiile românești vor fi celebrate miercuri, 24 iunie, cu prilejul [...]
Ilie Bolojan a fost reales sâmbătă în funcția de președinte [...]



