Culmea amenzii pentru lipsa rovinietei în România

Proprietarul unei mașini s-a trezit în cutia poștală cu o amendă de la CNAIR pentru lipsa rovinietei. Problema este că mașina, una de curse, nu a circulat pe niciun drum public din România, ci a fost doar transportată pe platformă la un raliu. Înainte să plece a scos plăcuțele de înmatriculare, însă doar pe cele din spate. La aproximativ trei luni de la această întâmplare… surpriză, a venit plicul cu o amendă pentru neplata rovinietei pentru mașina aflată pe platformă.
„Luni, pe 20 martie 2023, m-am trezit cu o amendă pentru lipsa rovinietei pentru mașina respectivă, luată în Snagov, pe 19 noiembrie 2022! Mașina mea fiind pe o platformă nu aveam nevoie de rovinietă! Chiar sunt curios pe ce bază am fost amendat”, a declarat proprietarul mașinii.
Conform procesului verbal de constatare a unei contravenții pe care pilotul l-a primit, acesta a fost amendat cu suma de 275 de lei, care poate să fie plătită în termen de cel mult 15 zile la valoarea de 137,50 lei.
Reacția autorităților: „Avea număr de înmatriculare pe față”.
„Domnul respectiv trebuie să conteste acest proces verbal pe care l-a primit, apoi acesta va fi anulat. Mașina era transportată pe platformă, avea număr de înmatriculare pe față, după acesta fiind depistat posesorul autovehiculului respectiv”, au precizat oficialii biroului de presă al CNAIR, pentru gsp.ro.
Sursa tirmagazin.ro
S-ar putea să te mai intereseze
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]
Comuna Prunișor, Mehedinți, Romania se implică activ în pregătirea evenimentului [...]
Polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Mehedinți – Serviciul [...]



