Consumul naţional de energie electrică al României a scăzut

Consumul naţional de energie electrică al României a scăzut cu 5,7% în primele 11 luni din 2023, comparativ cu perioada similară a anului 2022, totalizând 44,664 miliarde kWh, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS). Consumul de energie electrică din economie a fost de 33,900 miliarde kWh, mai mic cu 4,6%, în timp ce populaţia a utilizat cu 8,6% mai puţină electricitate, respectiv 10,393 miliarde kWh. În acelaşi timp, iluminatul public a înregistrat o scădere cu 19,7%, până la 370,2 milioane kWh, iar consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 4,488 miliarde kWh, în scădere cu 1,9%. Potrivit datelor INS, exportul de energie electrică s-a ridicat la 10,426 miliarde kWh, în creştere cu 3,884 miliarde kWh. Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 4,488 miliarde kWh, în scădere cu 88,6 milioane kWh.
Sursa pcnews.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]



