Consultări decisive la Cotroceni după respingerea Guvernului Veștea. Președintele convoacă partidele pentru desemnarea unui nou premier

Președintele României a convocat marți consultări cu toate partidele și grupurile parlamentare, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament. La finalul întâlnirilor de la Palatul Cotroceni, șeful statului este așteptat să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru.
Prima delegație primită la consultări este cea a PSD, programată la ora 13:00. Social-democrații vor fi reprezentați de Sorin Grindeanu, Claudiu Manda, Marian Neacșu, Natalia Intotero și Doina Fedorovici. Față de precedenta rundă de consultări, din delegație lipsesc Corneliu Ștefan, Gheorghe Șoldan și Marius Oprescu.
La ora 14:00 este programată delegația PNL, formată din Ilie Bolojan, Dan Motreanu, Robert Sighiartău, Mircea Abrudean și Gabriel Andronache. Comparativ cu întâlnirile anterioare, liberalii au schimbat componența delegației, păstrând doar doi dintre reprezentanții prezenți la consultările din luna mai.
Programul consultărilor continuă cu AUR, USR, UDMR, Grupul Minorităților Naționale, SOS România, POT, grupurile parlamentare Uniți pentru România și PACE – Întâi România, precum și cu parlamentarii neafiliați.
Spre deosebire de rundele anterioare, fiecare formațiune politică beneficiază de câte 30 de minute pentru discuții cu președintele, semn că procedura de consultare este una mai concentrată.
Rezultatul acestor întâlniri va fi decisiv pentru formarea unui nou Executiv, într-un moment în care scena politică traversează o nouă perioadă de incertitudine. Toate privirile sunt îndreptate spre Palatul Cotroceni, unde este așteptat anunțul privind persoana desemnată să formeze viitorul Guvern.
S-ar putea să te mai intereseze
Primăria Municipiului Drobeta-Turnu Severin a anunțat desfășurarea unei noi campanii [...]
Lucrările de consolidare seismică și de creștere a eficienței energetice [...]
Un bărbat în vârstă de 42 de ani, din orașul [...]



