Concedieri la Poșta Română

Poșta Română trece printr-un proces de restructurare și modernizare semnificativ, având ca scop eficientizarea activității și adaptarea la cerințele pieței. În cadrul acestui demers, compania a redus semnificativ atât numărul de posturi la nivel central, cât și personalul din întreaga țară.
Astfel, în Administrația Centrală, numărul angajaților a scăzut cu 75%, de la 1.200 de posturi la doar 300. La nivel național, Poșta Română a redus numărul total de angajați de la 25.000, în iunie 2021, la 20.500, în prezent. În anul 2025, compania a eliminat 67 de posturi suplimentare în Administrația Centrală, ceea ce a dus la economii de aproximativ 10 milioane de lei anual.
De asemenea, ca urmare a măsurilor de restructurare, Poșta Română a realizat economii totale de 151,3 milioane de lei, dintre care 122,4 milioane de lei sunt economii nete. Aceste economii sunt rezultatul reducerii birocrației și modernizării operațiunilor interne.
S-ar putea să te mai intereseze
Biblioteca Județeană „I. G. Bibicescu” își întâmpină cititorii cu o [...]
DRUMUL JUDEȚEAN DJ 671E CORCOVA – PÂRVULEȘTI A FOST FINALIZAT
Noutăți editoriale la Secția Împrumut pentru Copii a Bibliotecii Județene „I.G. Bibicescu” Mehedinți
Secția Împrumut pentru Copii din cadrul Biblioteca Județeană „I.G. Bibicescu” [...]



