Concedieri la Poșta Română

Poșta Română trece printr-un proces de restructurare și modernizare semnificativ, având ca scop eficientizarea activității și adaptarea la cerințele pieței. În cadrul acestui demers, compania a redus semnificativ atât numărul de posturi la nivel central, cât și personalul din întreaga țară.
Astfel, în Administrația Centrală, numărul angajaților a scăzut cu 75%, de la 1.200 de posturi la doar 300. La nivel național, Poșta Română a redus numărul total de angajați de la 25.000, în iunie 2021, la 20.500, în prezent. În anul 2025, compania a eliminat 67 de posturi suplimentare în Administrația Centrală, ceea ce a dus la economii de aproximativ 10 milioane de lei anual.
De asemenea, ca urmare a măsurilor de restructurare, Poșta Română a realizat economii totale de 151,3 milioane de lei, dintre care 122,4 milioane de lei sunt economii nete. Aceste economii sunt rezultatul reducerii birocrației și modernizării operațiunilor interne.
S-ar putea să te mai intereseze
Google anunţă disponibilitatea opţiunii de rută ecologică în secțiunea Maps, [...]
Pierderi de 16,1 milioane lei în 2021 şi de 11,3 [...]



