Comisia Europeană nu obligă România să impună o „taxă pe soare” în 2024

Asociația Prosumatorilor a solicitat Ministerului Energiei și Guvernului României să inițieze urgent elaborarea unei ordonanțe care să clarifice explicit faptul că autoconsumul de energie electrică al prosumatorilor din România nu va fi supus taxării. Această solicitare vine în contextul preocupărilor legate de posibila implementare a unei „taxe pe soare” după cum arată un comunicat de presă emis de asociație, transmite Economedia. Asociația subliniază că, în cazul în care actuala coaliție de guvernare intenționează să impună „taxa pe soare”, în ciuda recomandărilor Uniunii Europene, va solicita o asumare publică a acestei decizii din partea fiecărui partid aflat la guvernare.
S-ar putea să te mai intereseze
Milorad Živković, ambasadorul Bosnia și Herțegovina în România, s-a aflat [...]
Guvernul României a aprobat negocierea și semnarea unui Memorandum de [...]
Liderul politic Eugen Tomac a declarat, miercuri seara, într-o intervenție [...]



