Comisia Europeană nu obligă România să impună o „taxă pe soare” în 2024

Asociația Prosumatorilor a solicitat Ministerului Energiei și Guvernului României să inițieze urgent elaborarea unei ordonanțe care să clarifice explicit faptul că autoconsumul de energie electrică al prosumatorilor din România nu va fi supus taxării. Această solicitare vine în contextul preocupărilor legate de posibila implementare a unei „taxe pe soare” după cum arată un comunicat de presă emis de asociație, transmite Economedia. Asociația subliniază că, în cazul în care actuala coaliție de guvernare intenționează să impună „taxa pe soare”, în ciuda recomandărilor Uniunii Europene, va solicita o asumare publică a acestei decizii din partea fiecărui partid aflat la guvernare.
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme [...]
Schimbare neașteptată pe scena politică românească. Eugen Tomac a renunțat [...]
O intervenție care părea la început una de rutină s-a [...]



