Centura de siguranță, obligatorie pentru pasagerii care stau pe bancheta din spate a mașinii

Ultima Actualizare: septembrie 20, 2023Tags: ,

În România, purtarea centurii de siguranță este obligatorie pentru toți pasagerii dintr-un autovehicul, indiferent dacă se află pe scaunul din față sau pe bancheta din spate.

Persoanele care nu poartă centura de siguranţă riscă o amendă din prima clasă de sancţiuni, respectiv două sau trei puncte, adică între 290 şi 435 de lei. Aceasta este o măsură de siguranță importantă pentru a proteja viața pasagerilor în cazul unui accident rutier.

Partajează acest conținut!