Centura de siguranță, obligatorie pentru pasagerii care stau pe bancheta din spate a mașinii

În România, purtarea centurii de siguranță este obligatorie pentru toți pasagerii dintr-un autovehicul, indiferent dacă se află pe scaunul din față sau pe bancheta din spate.
Persoanele care nu poartă centura de siguranţă riscă o amendă din prima clasă de sancţiuni, respectiv două sau trei puncte, adică între 290 şi 435 de lei. Aceasta este o măsură de siguranță importantă pentru a proteja viața pasagerilor în cazul unui accident rutier.
S-ar putea să te mai intereseze
La Drobeta-Turnu Severin, programul estival BiblioVacanța a continuat cu o [...]
Comuna Prunișor, Mehedinți, Romania se implică activ în pregătirea evenimentului [...]
Polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Mehedinți – Serviciul [...]



