Bursele pentru elevi se vor plăti, de luna viitoare, obligatoriu pe data de 15

Bursele școlare vor fi plătite obligatoriu pe data de 15 ale lunii pentru luna care a trecut, potrivit Hotărârii Guvernului nr 1.138, publicată în Monitorul Oficial miercuri seara. Actul normativ a fost aprobat de Guvern.
„Bursele prevăzute la art. 1 alin (1) se plătesc la data de 15 a fiecărei luni, pentru luna precedentă”, prevede articolul 2 al HG-ului.
Cuantumul minim al burselor este același ca anul trecut școlar, sumele rămân neschimbate:
- 500 lei, pentru bursa de performanță;
- 200 lei, pentru bursa de merit;
- 150 lei, pentru bursa de studiu;
- 200 lei, pentru bursa de ajutor social.
Sursa edupedu.ro
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția [...]
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]



