Armata vrea să recruteze români între 18-35 de ani pentru a fi militari voluntari în termen

Noul şef al Statului Major al Apărării a fost chemat la raport, după declaraţiile în care anunţa că România se va afla într-o poziţie foarte delicată, în cazul în care Rusia învinge Ucraina. Generalul Gheorghiţă Vlad a cerut adoptarea urgentă a unei legi prin care tinerii să facă armată în termen, pe bază de voluntariat, iar românilor le-a transmis că ar trebui sa fie îngrijoraţi. Armata Română a scăzut de la 320.000 de oameni la 75.000 de militari şi are nevoie de rezerve. Iar şefii armatei vor o nouă categorie de personal, cea de militar voluntar în termen.
Sursa Observator News
S-ar putea să te mai intereseze
Președintele României a convocat marți consultări cu toate partidele și [...]
Un grav accident s-a produs în această dimineață în municipiul [...]
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit [...]



