Arestați 30 de zile pentru tâlhărie și lipsire de libertate

Ieri, 7 aprilie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au pus în executare 11 mandate de percheziție domiciliară, emise de Judecătoria Drobeta Turnu Severin, la locuințe de pe raza municipiului, fiind vizate 7 persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie și lipsire de libertate.
Din probatoriul administrat în cauză și sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Drobeta Turnu Severin a reieșit că persoanele bănuite, cu vârste cuprinse între 15-20 de ani, ar fi lipsit de libertate un adolescent de 18 ani, iar prin acte de constrângere, violență și amenințare, l-ar fi condus la un imobil de pe raza municipiului cu scopul de a obține sume de bani sau alte bunuri de la acesta.
Tot din cercetări, a reieșit că persoanele bănuite, au ademenit la același imobil alte două persoane vătămate, față de care au manifestat același comportament agresiv, deposedându-le de telefoanele mobile.
Persoanele implicate au fost conduse la sediul poliției pentru audieri în prezența reprezentanților legali, 6 tineri cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani, fiind reținuți pentru 24 de ore și introduși în arestul IPJ Mehedinți.
Astăzi, 8 aprilie, au fost prezentați magistraților Judecătoriei Drobeta Turnu Severin cu propunerea unei alte măsuri preventive, ocazie cu care aceștia au fost arestați preventive pentru 30 de zile.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



