Angajații CFR declanşează o grevă de avertisment pe 15 septembrie

Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane, cea mai mare şi mai reprezentativă organizaţie sindicală a ceferiştilor din România, anunță o grevă de avertisment pentru vineri, 15 septembrie, informează News.ro.
„Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane, cea mai mare şi mai reprezentativă organizaţie sindicală a ceferiştilor din România, afiliată la Blocul Naţional Sindical, anunţă public că în data de 15 septembrie 2023 va declanşa o grevă de avertisment care are scopul de a atrage atenţia asupra impasului în care s-a ajuns în ceea ce priveşte dialogul social dintre ceferişti şi stat”, au transmis, marţi, sindicaliştii, într-un comunicat de presă.
Sindicaliștii reclamă „lipsa bugetelor de venituri şi cheltuieli aprobate pe anul în curs, ceea ce conduce inevitabil la un blocaj generalizat în sectorul feroviar, cât și lipsa finanţării strategice şi coerente a căii ferate”.
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs astăzi pe Drumul Național 6 [...]
Acțiune amplă ROADPOL pentru combaterea șoferilor care conduc sub influența alcoolului și drogurilor
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul [...]
Un bărbat de 33 de ani, din orașul Strehaia, a [...]



