Ambrozia a înflorit a două oară anul acesta
La oraș sau la sate, ambrozia poate fi văzută pe terenurile necultivate, pe marginea drumului sau chiar pe lângă blocuri. A înflorit a doua oară în acest an.

Deși proprietarii terenurilor au obligația de a o îndepărta, puțini o fac și doar abia după ce sunt somați de primărie.
Medicii recomandă evitarea expunerii la plantă, iar în cazul în care alergia s-a declanșat, să administrați tratamentul de urgență.
Conforrm legii, proprietarii terenurilor trebuie să ia măsuri pentru combaterea plantei.
Conform legii, acestea sunt cuprinse între 5 și 10 mii de lei pentru persoanele fizice și între 10 și 20 mii de lei pentru firme.
S-ar putea să te mai intereseze
Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină [...]
Premierul desemnat Eugen Tomac a respins ferm zvonurile conform cărora [...]
Un incendiu puternic a izbucnit în această după-amiază într-un apartament [...]



