ACȚIUNEA SPEED MARATHON: 109 sancțiuni aplicate și 10 permise reținute

Ieri, 9 aprilie, polițiștii rutieri au acționat cu prioritate pentru depistarea celor care depășesc viteza legală, folosind toate echipamentele de supraveghere a traficului rutier și măsurarea vitezei de deplasare a autovehiculelor din dotare.
Activitățile desfășurate au fost circumscrise operațiunii Speed Marathon pentru combaterea încălcării normelor legale privind viteza de deplasare.
În cadrul acțiunii organizate, polițiștii au oprit în trafic peste 150 de autovehicule, au legitimat 168 de persoane și au aplicat 109 sancțiuni contravenționale în valoare de peste 50.000 de lei.
Din totalul sancțiunilor, 55 au fost aplicate pentru depășirea limitelor de viteză admise pe sectoarele de drum, 10 permise de conducere fiind reținute în acest sens.
Iată câteva exemple elocvente:
– Polițiștii Serviciului Rutier au depistat un bărbat de 32 de ani, din comuna Slobozia Moară, județul Dâmbovița, în timp ce conducea un autoturism pe D.N.6, în localitatea Lunca Banului, având dreptul de a conduce autovehicule, suspendat.
În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere.
– Aceleași efective de poliție au depistat un bărbat de 21 de ani, din comuna Întorsura, județul Dolj, în timp ce conducea un autoturism pe D.N.6, în loc. Butoiești, fără a deține permis de conducere.
În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere.
S-ar putea să te mai intereseze
Negocierile pentru formarea unui nou guvern intră într-o etapă decisivă, [...]
Fotbalul severinean trăiește un moment de maximă importanță. CS Drobeta [...]
Ziua Universală a Iei a fost marcată, în această seară, [...]



