23 de migranți, 7 dintre ei răniți, găsiți într-o dubă înmatriculată în Mehedinți

Un microbuz din Mehedinți a fost implicat într-un accident, duminică, în Ungaria, în centrul Budapestei pe Múzeum körút. După ce şoferul a fugit de la locul accidentului, s-a descoperit că în maşina românească erau înghesuiţi peste 20 de imigranţi ilegali, nouă dintre aceştia fiind răniţi, dintre care unul grav.
După coliziune, poliţia a arestat la scurt timp 12 migranţi în Piaţa Fővám, nu departe de locul accidentului. Cei 12 imigranţi ilegali nu au putut prezenta nicio dovadă a identităţii lor. Aceste 12 persoane făceau parte dintre pasagerii din dubă, dar au părăsit locul faptei înainte de sosirea poliţiei. Au fost găsiţi ulterior de poliţie în Piaţa Fővám din apropiere. Potrivit televiziunii M1, mai mulţi dintre ei s-au identificat ca fiind kurzi sau turci. Întrucât nu şi-au putut dovedi identitatea, toţi au fost duşi la poliţie, care a deschis o anchetă penală şi pentru trafic de persoane.
Migranţii – peste 20 de persoane – erau înghesuiţi în duba de marfă, care nu avea geamuri sau locuri pentru pasageri. De aceea, şoferul riscă, pe lângă infracţiunea de trafic de persoane, să fie acuzat şi de tortură. Anchetatorii analizează de asemenea dacă şoferul ar fi putut să comită şi alte infracţiuni, cum ar fi neacordarea de asistenţă.
S-ar putea să te mai intereseze
Un accident rutier s-a produs marți, pe DN 56A, în [...]
Președintele României a convocat marți consultări cu toate partidele și [...]
Un grav accident s-a produs în această dimineață în municipiul [...]



